0. Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz. Z Illustracyami E.M. Andriollego. Lwów 1882.
Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz. Z Illustracyami E.M. Andriollego. Lwów 1882. Nakładem Księgarni F.H. Richtera (H. Altenberg). Drukiem F.A. Brockhausa w Lipsku, s. [6], 285, [1], tabl. ilustr. 25 (drzeworyty), ilustr. w tekście (drzeworyty), 37,5 cm, opr. wyd. wykonana w introligatorni „Hübel & Denck” w Lipsku, pł. niebieskie z bogatymi złoc. i tłocz., brzegi kart złoc.
Jedno z najpiękniejszych wydań arcydzieła poezji polskiej. Wytworna edycja przygotowana przez lwowskiego wydawcę, a zarazem wielbiciela Mickiewicza, Hermana Altenberga. Planując luksusowe wydanie Altenberg zaprosił do współpracy jednego z najznakomitszych ilustratorów, Michała Elwiro Andriollego. Artysta przyjął zaproszenie i od końca 1879 r. wykonywał rysunki. „Pan Tadeusz” ukazywał się w formie zeszytów wydawanych co miesiąc. W 1882 r. zaczęto rozprowadzać edycję książkową oprawioną w okazałą oprawę wydawniczą. Do edycji Andriolli przygotował łącznie 58 rysunków (w tym 25 całostronicowych ilustracji, ponadto inicjały, przerywniki i winiety). Drzeworyty, z wyjątkiem trzech, rytował Andrzej Zajkowski. Efektowna oprawa wydawnicza: płótno niebieskie, na grzbiecie i licu złocona i tłoczona tytulatura otoczona bogatymi zdobieniami, brzegi kart złocone. Grzbiet nowy półskórkowy, przednia okładka minimalnie przycięta i naklejona na płótno. Na kartach miejscami drobne zabrudzenia, jedna z kart ze śladami kredki, jedna tablica z minimalnymi naderwaniami części dolnej, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1058