0. Zbyszewski Karol. Niemcewicz od przodu i tyłu. [Przedmowa Stanisław Mackiewicz]. Warszawa 1939.
Zbyszewski Karol. Niemcewicz od przodu i tyłu. [Przedmowa Stanisław Mackiewicz]. Warszawa 1939. Towarzystwo Wydawnicze „Rój”, s. [4], IV, [2], 7-366, [10], 23 cm, opr. współcz. płsk ze złoc., brzegi kart prószone.
Wydanie 1. Kontrowersyjna książka Karola Zbyszewskiego (1904-1990) – prozaika, publicysty i felietonisty. Zbeletryzowana biografi a Juliana Ursyna Niemcewicza osadzona na szerokim tle wydarzeń epoki. W 1938 r. praca została przedstawiona jako rozprawa doktorska, napisana pod kierunkiem prof. Marcelego Handelsmana. Ze względu na wyrażone poglądy nie została przyjęta: „Nie mogę ludzi, co doprowadzili Polskę do upadku, przedstawiać w korzystnym świetle. […] Jeśli zdechnie osioł – może istotnie to tylko pech, ale gdy ginie całe państwo, ktoś jednak jest temu winien. Polska upadła nie z powodu Katarzyny i Prus, lecz z winy Poniatowskiego, magnatów, biskupów i szlachty” (Z przedmowy autora). Oprawa luksusowa Jerzego Filipowicza (nie sygnowana): półskórek niebieski ze złoceniami na grzbiecie, brzegi kart prószone. Brak karty ze stronami 9/10 i ostatniej karty nieliczbowanej z dokończeniem spisu treści, na kartach miejscami zaplamienia, ekslibris, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 857