0. Niemcewicz Julian Ursyn. Śpiewy historyczne. Z illustracyami według rysunków Juliusza Kossaka i Henryka Pillatego i muzyką… Petersburg-Moskwa 1876
Niemcewicz Julian Ursyn. Śpiewy historyczne. Z illustracyami według rysunków Juliusza Kossaka i Henryka Pillatego i muzyką… Petersburg-Moskwa 1876. Nakł. B. M. Wolff a, frontispis w drzeworycie, s. XV, [1], 296, liczne drzeworyty w tekście; adl.: Niemcewicz Julian Ursyn. Muzyka do śpiewów historycznych. Petersburg 1860. Nakładem B. M. Wolff a, s. 40 (nuty), 28 cm, współopr. opr. z epoki płsk z bogatymi złoc., brzegi k. prószone.
Zbiór 33 pieśni opiewających ważne wydarzenia z historii Polski. Książka wydana w okresie największego rozkwitu drzeworytnictwa polskiego, zawiera 32 duże drzeworyty rozpoczynające poszczególne pieśni. Najgłośniejsze dzieło Juliana Ursyna Niemcewicza (1758-1841), a zarazem jedna z najpopularniejszych książek polskich XIX wieku, która w czasach niewoli stała się „patriotycznym elementarzem powszechnym narodu polskiego” (Banach). „W trudnych latach niewoli tomiki przypominać miały lata dawnej chwały. „W salonach, buduarach leżały otwarte na ozdobnych stolikach między gracikami zbytkownymi; panienki uczyły się ich na pamięć.” (A.J. Czartoryski). Obszerne noty historyczne uzupełniające tekst Niemcewicza. Efektowna oprawa z epoki w brązowy półskórek z bogatymi złoceniami na grzbiecie. Nieaktualne wpisy własnościowe. Zbrązowienia i przybrudzenia kart, ślad po atramencie na jednej karcie. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 885