0. Mochnacki Maurycy. Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831. Drugie wydanie. T. 1-4 (w 2 wol.). Wrocław 1850.
Mochnacki Maurycy. Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831. Drugie wydanie. T. 1-4 (w 2 wol.). Wrocław 1850. Nakładem Zygmunta Schlettera, s. [4], 255, [1]; [4], 272; [4], 264; [4], 343, [1], 17 cm, opr. z epoki płsk z tyt. na grzbiecie, brzegi kart prószone.
Wydanie 2 (wyd. 1 ukazało się w 1834 r.). Podstawowe opracowanie do dziejów politycznych powstania listopadowego. Jedno z najznakomitszych w literaturze emigracyjnej. Wywarło ogromny wpływ na polityków, publicystów i pisarzy doby Wielkiej Emigracji (m.in. Słowackiego i Norwida) i ukształtowało w znacznej mierze obraz powstania listopadowego tworzony w świadomości przyszłych pokoleń Polaków, w tym wielu historyków, m.in. A. Śliwińskiego, W. Tokarza, J. Łojka. Autor wyraża przekonanie, że polityczne i wojskowe kierownictwo powstania zaprzepaściło możliwość zwycięstwa nad Rosją. Dzieło nie ukończone, ze względu na śmierć autora doprowadzone zostało do 25 stycznia 1831 r. Maurycy Mochnacki (1803-1834) – publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego. Niewielkie ubytki krawędzi grzbietu 2-go wol., poza tym stan dobry. Ładny komplet.
Ilośc odsłon: 945