0. Macaulay Tomasz Babington. Dzieje Anglii od wstąpienia na tron Jakóba IIgo. Warszawa 1873-1874
Macaulay Tomasz Babington. Dzieje Anglii od wstąpienia na tron Jakóba IIgo. Przedmowa Adolf Pawiński. [Poszczególne tomy przełożyli: Władysław Bentkowski, Adam Pepłowski, Ernest Świeżawski, Narcyza Żmichowska, Herman Benni]. T. 1-10 (w 5 wol.). Warszawa 1873-1874. Druk J. Bergera. Skład główny w Księgarni Gebethnera i Wolff a, s. [4], XXXI, [1], 224; [2], 318, [1]; [4], 320, [1]; [2], 218, [1]; [4], 271, [1]; [2], 241, [2]; [4], 244; [2], 281, [2]; [4], 231, [1]; [2], 243, [1], 21,5 cm, oprawa jednolita z epoki, płsk ze złoceniami.
Monumentalne dzieje Anglii pod panowaniem króla Jakuba II (1633-1701), ostatniego katolickiego króla Anglii. Autorem monografii jest baron Thomas Babington Macaulay (1800-1859) – brytyjski historyk i polityk, członek antykatolickiego, opozycyjnego stronnictwa wigów. Pracę nad dziełem autor rozpoczął w latach 40., planował ostatecznie doprowadzić je do śmierci królowej Anny w 1714 roku. Po opublikowaniu pierwszego wydania angielskiego dzieło spotkało się z krytyką zarzucającą autorowi nieukrywaną sympatię do wigów, mimo tego w tydzień sprzedano ponad 25000 egzemplarzy, książka doczekała się ponadto przekładów na języki: niemiecki, polski, szwedzki, duński, włoski, francuski, hiszpański, węgierski, rosyjski, czeski i perski. Inicjatorem polskiego przekładu był Adolf Pawiński. Oprawa jednolita w 5 woluminów: półskórek ze złoconymi napisami. Stan dobry. Efektowny i rzadki komplet.
Ilośc odsłon: 1194