0. Krasiński Walerian. Zarys dziejów powstania i upadku reformacji w Polsce. Tłómaczenie z angielskiego. Wydał ks. Jul[iusz] Bursche. Tom 1-2 (3 cz. w 1 wol.). Warszawa 1903-1905
Krasiński Walerian. Zarys dziejów powstania i upadku reformacji w Polsce. Tłómaczenie z angielskiego. Wydał ks. Jul[iusz] Bursche. Tom 1-2 (3 cz. w 1 wol.). Warszawa 1903-1905. Nakładem „Zwiastuna Ewangelicznego”, s. [4], VI, V, [1], 254; [6], VI, [2], 252, [4], III, [1], 263, [1], mapa (litografia rozkł.), ilustr. w tekście, 23 cm, opr. współcz. płsk z szyldzikiem z tyt.
Jedna z podstawowych prac do dziejów reformacji w Polsce, napisana przez Waleriana Krasińskiego (1795-1855) – historyka, działacza politycznego. Pierwodruk, wydany w języku angielskim, ukazał się w dwóch tomach w latach 1838-1840. Dzieło zostało przyjęte z dużym entuzjazmem i zyskało znaczący rozgłos, czego dowodem były tłumaczenia na język francuski i niemiecki. W ostatniej części źródłowy dodatek „Zbory i Senatorowie protestanccy w dawnej Polsce” opracowany przez Henryka Merczynga (1860-1916) z dołączoną kolorową mapą (o wym. 54x64 cm) zborów ewangelickich na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Efektowna oprawa współczesna w brązowy półskórek z czerwonym szyldzikiem, zwięzy wypukłe. Nieliczne rdzawe plamki. Stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1294