0. Kalinka Walerian. Sejm Czteroletni. Wydanie trzecie, przejrzane. T. 1-3 (w 3 wol.). Lwów 1884-1888
Kalinka Walerian. Sejm Czteroletni. Wydanie trzecie, przejrzane. T. 1-3 (w 3 wol.). Lwów 1884-1888. Nakładem Księgarni Seyfartha i Czajkowskiego, s. VIII, 683; VII, 637, [1]; [4], 115, 21,5 cm, opr. jednolita z epoki płsk ze złoc.
Wydanie 3 (wyd. 1 ukazało się w latach 1880-1881). Główne dzieło historyczne ks. Waleriana Kalinki (1826-1886). Barwna historia Sejmu Czteroletniego ukazana na szerokim tle międzynarodowym. W pracy autor wykorzystał nieznaną dotąd historykom korespondencję polityczną polską (część archiwum króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), a także dokumenty z archiwów berlińskich, wiedeńskich i rzymskich. Narracja została doprowadzona do początku 1791 r. Tom trzeci, wspólny dla pierwszych trzech wydań, ukazał się dopiero w 1888 r. i dotyczy Konstytucji 3-go Maja. Dzieło, uznawane przez współczesnych za wielkie osiągnięcie naukowe, stanowi do dziś jedno z najważniejszych dzieł XIX-
-wiecznej historiografii polskiej. Oprawa jednolita z epoki: półskórek brązowy, grzbiet pięciopolowy, w dwóch polach tytulatura i numeracja tomu. Stan dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 900