0. Gołębiowski Łukasz. Dzieje Polski za Władysława Jagiełły i Władysława III. T. 1-2 (w 2 wol.). Warszawa 1846
Gołębiowski Łukasz. Dzieje Polski za Władysława Jagiełły i Władysława III. T. 1-2 (w 2 wol.). Warszawa 1846. Księg. I. Klukowskiego, s. [4], XXV, 573 [1]; [4], 478, [2], 21 cm, opr. z epoki płsk z tyt. i złoc. na grzbiecie.
Dzieło autorstwa Łukasza Gołębiowskiego (1773-1849), pamiętnikarza, badacza starożytności słowiańskich oraz zwyczajów i obyczajów ludu polskiego. T. 1 obejmuje panowanie Władysława Jagiełły, t. 2 – Władysława Warneńczyka. Autor przedstawia wypadki polityczne oraz sytuację Kościoła i innych wyznań w Królestwie oraz, wykraczając znacznie poza ramy panowania Warneńczyka, pisze o stanie kraju, jego rządzie, prawodawstwie i sądownictwie, dochodach, duchowieństwie i kulturze państwa jagiellońskiego w latach 1386-1506. Tabela obrazuje wysokość przychodów monarchii z kopalń olkuskich (ołów, srebro). Efektowna oprawa z epoki w bogato złocone półskórki. Brak tomu trzeciego, który ukazał się dwa lata później. Stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1126