0. Ostrowski Juliusz. Księga herbowa rodów polskich. Z. 1-19 (w 4 wol.). Warszawa 1897-1906
Ostrowski Juliusz. Księga herbowa rodów polskich. Z. 1-19 (w 4 wol.). Warszawa 1897-1906. Druk Józefa Sikorskiego, s. 620 (część ilustracyjna), s. 380 (część tekstowa), [24], 32,5 cm, jednolita opr. płsk z tyt. na grzbiecie.
Komplet wydawnictwa. Monumentalne dzieło heraldyczne w czterech wielkich tomach, autorstwa hr. Juliusza Ostrowskiego (1854-1917). Praca stanowiła wynik wieloletnich badań materiałów rękopiśmiennych, akt byłej Heroldii Królestwa Polskiego, Metryki Koronnej i Litewskiej, Ksiąg Kanclerskich,
a także korzystania ze zbiorów Biblioteki Krasińskich i Biblioteki Ordynacji Zamoyskich. Część tekstowa
zawiera opisy doprowadzone do herbu Sylm. W części ilustracyjnej (doprowadzonej do herbu Syrokomla
VIII) znajdują się podobizny 3664 herbów obejmujących zasięgiem terytorialnym nie tylko ziemie dawnej Rzeczypospolitej, ale także Śląsk, Pomorze Zachodnie i Kurlandię (np. klasyczny herbarz Kaspra Niesieckiego podaje opisy jedynie 425 herbów). W końcowym dodatku umieszczono wykaz herbów znanych tylko z nazwy. Jedno z podstawowych opracowań w polskiej literaturze heraldycznej, w opinii Włodzimierza Dworzaczka „informator do dziś niezastąpiony”. Jako k. tyt. tomów wykorzystano okł. zeszytów I, VII, XIII i XIX. Efektowna oprawa w jasnobrązowe półskórki, grzbiety pięciopolowe ze złoconą tytulaturą. Nieznaczne przybrudzenia grzbietów t. 1-szego i 4-go, niewielkie naderwania marginesów k.tyt. t.1-go i jednej karty dodatku, poza tym stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 977