0. Fragment serwisu konsularnego. Ćmielów, ok. 1930 r.
Fragment serwisu konsularnego. Ćmielów, ok. 1930 r.
Porcelana dekorowana naszkliwnie, złocenia; 4 filiżanki (śr. 8,5, 5,0 oraz 5,5 cm – 2 szt., wys. 6,0, 5,0
i 4,0 cm – 2 szt.); 3 spodeczki (śr. 11,5 oraz 15,0 cm – 2 szt.); 2 okrągłe półmiski (śr. 34,5 oraz 33,5 cm)
Talerze i fi liżanki dekorowane białym Orłem w koronie na tle czerwonego kartusza oraz złoceniami. Na odwrocie różne znaki fabryki porcelany w Ćmielowie (wyciski w masie; drukowane naszkliwnie czerwone i czarne; „Polska fabryka porcelany w Ćmielowie”). Tego typu serwisy, np. w fasonie Lwów i Alice, z cienkiej, przeświecającej porcelany, ze skromniejszą niż zestawy prezydenckie dekoracją (cienki złocony pasek oraz herb państwowy na czerwonej tarczy) zamawiano do wyposażenia placówek dyplomatycznych (np. zwrócony w 2013 r. polskiemu MSZ serwis z ambasady w Pradze, skonfiskowany przez Niemców w czasie II wojny św.). Inicjatorem tych zamówień, których celem było promowanie polskiej sztuki, był minister August Zaleski. Serwisy obiadowe i deserowe zamawiano w fabryce w Ćmielowie do 1939 r. Największe talerze z uszczerbkiem, pęknięte, 1 filiżanka pęknięta, przetarcia złoceń, poza tym stan dobry. Dołączono zestaw platerowanych sztućców z grawerowanym na trzonku monogramem „RP”: 23 różne noże (długości 20, 23, 25 cm); 17 widelców (dł. 14, 16, 17 cm); łopatka do ciasta (24 cm) oraz 11 łyżeczek (dł. 13 cm). 11 noży z warszawskiej wytwórni Frageta, pozostałe sztućce z niemieckiej fabryki braci Hepp. Przetarcia srebrzenia, ślady patyny i używania. Bardzo rzadkie – do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele egzemplarzy.
Ilośc odsłon: 1060