0. [Hubal] – Papierośnica z herbem Leliwa, monogramem HD i innymi nakładkami. Kraków, po 1931 r.
[Hubal] – Papierośnica z herbem Leliwa, monogramem HD i innymi nakładkami. Kraków, po 1931 r.
Srebro pr. 3, wewnątrz złocone (złotnik WLR); wym. 7,5 x 10,5 cm.
Wewnątrz wygrawerowany napis: „40-tka! 22 VI 1937” – czterdzieste urodziny majora Henryka Dobrzańskiego (1897-1940), słynnego kawalerzysty i legendarnego majora Hubala. W okresie międzywojennym panowała moda na ofi arowywanie papierośnic z okazji urodzin. Oferowany przedmiot
dekorowano nakładkami ze srebra i jedną ze złota. Są to: złoty monogram HD, herb Dobrzańskich Leliwa, krzyż Virtuti Militari, podkowa – symbol ułana, butelka i czterolistna koniczyna. 40-lecie urodzin major obchodził w 4 Pułku Ułanów w Wilnie. Obiekt w 1940 r. został pozostawiony u wuja majora Hubala, Feliksa Drużbackiego, we dworze w Zameczku, wraz z sygnetem (patrz poz. wyżej). Stan dobry. Dołączona papierośnica wuja Dobrzańskiego – Feliksa Gierszt Drużbackiego, wykonana ze srebra, ze złotym paskiem oraz monogramem FGD i aplikacją ze srebra z herbem Gierszt. Wykonana po 1931 r. w Warszawie u Krupskiego i Matulewicza. Dołączony także bilet wizytowy Feliksa Gierszt Drużbackiego, o wym. 10 x 7,8 cm. Obie papierośnice były w posiadaniu córki Feliksa Drużbackego – Teresy Sobańskiej, zm. w 2005 r. Pamiątka po polskim bohaterze narodowym. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 1046