0. [Teka] – Teka na dokumenty z herbem rodu Kleist. Pomorze lub Prusy Wschodnie, 1859 r.
[Teka] – Teka na dokumenty z herbem rodu Kleist. Pomorze lub Prusy Wschodnie, 1859 r.
Skóra, haft wielobarwny; 44 x 30 cm, po rozłożeniu 44 x 73 cm.
Rozkładana teka na dokumenty, z haftowanym złotem i barwnymi nićmi wnętrzem, z herbem rodu Kleist i napisem okolonym liśćmi dębowymi: „Zur Erinnerung geweiht den 2 Januar 1860”. Pochodząca z Pomorza rodzina Kleistów była tam odnotowana od średniowiecza. Wydała wielu dygnitarzy i oficerów, aż do czasów współczesnych. Członkowie rodu posiadali majątki również na Śląsku, w Prusach Wschodnich i Kurlandii. Znani od XVII w. także w Polsce i na Litwie, notował ich już Niesiecki, np. Jan – poseł na sejm warszawski 1697 r., Wincenty – dzierżawca żup krakowskich. Aż trzech Kleistów było szambelanami króla Stanisława Augusta i kawalerami orderu św. Stanisława. Stan haftowanego wnętrza bardzo dobry, zewnątrz odciski na skórze i zadrapania po konserwacji.
Ilośc odsłon: 885