0. [Dorota de Castellane] – Portret Doroty z de Talleyrand-Périgord, żony Jeana de Castellane. Mal. F. Buyle. 1904 r.
[Dorota de Castellane] – Portret Doroty z de Talleyrand-Périgord, żony Jeana de Castellane. Mal. F. Buyle. 1904 r.
Olej na płótnie, sygn.: „Nand Buyle 04”; 99,0 x 74,0 cm
Dorota de Talleyrand-Périgord (1862-1948), córka Napoleona Ludwika ks. de Dino, właściciela Żagania
na Śląsku i Pauliny Racheli de Castellane. Jej matka była siostrą Henryka, który był ojcem Marii z de Castellane Radziwiłłowej. W 1898 r. poślubiła swego krewnego Jeana de Castellane. Portretowana dzieciństwo spędziła na zamku w Żaganiu, często przebywając w Klenicy na Śląsku – dobrach swej stryjecznej siostry Marii Radziwiłłowej oraz w jej berlińskim salonie towarzyskim. W okresie późniejszym prowadziła słynny paryski salon, gdzie przyjmowała wielu pisarzy i artystów. Pisał o niej Marcel Proust. W narożniku herb Talleyrandów pod mitrą książęcą. Odbita na odwrocie lakowa pieczęć z herbem Castellane pod mitrą Radziwiłłów oraz napis ołówkiem po rosyjsku (informacja dla służby): „Dworzec Horodziej”, stacja kolejowa w pobliżu Nieświeża. Sygnatura Ferdinanda Buyle’a (1872-1950). Obraz oprawiony w dekoracyjną ramę, stan dobry.
Ilośc odsłon: 958