0. [Stanisław Piwnicki] – Portret marszałka Sejmu Królestwa Polskiego. Lata 30. XIX w.
[Stanisław Piwnicki] – Portret marszałka Sejmu Królestwa Polskiego. Lata 30. XIX w.
Olej na płótnie zdublowanym; wym. 77 x 63,5 cm.
Stanisław Piwnicki herbu Lubicz (zm. 1840), syn Dominika, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prezes Komisji (dziś odpowiednik wojewody) woj. sandomierskiego i kaliskiego. W 1825 r. został marszałkiem Sejmu Królestwa Polskiego. W 1831 r. mianowany przez powstańców członkiem Komisji Potrzeb Wojska. Należał do lóż masońskich „Doskonałość” i „Ścisłe Milczenie”. Posiadał majątki na północnym Mazowszu i Kujawach. Żonaty z Julią Karnkowską, córką kasztelana Stefana. Z ponad pięciuset jego potomków można wymienić Borzewskich, Chełkowskich, Cieleckich, Komornickich, Kretkowskich, Sumińskich. Portretowany przedstawiony w mundurze urzędniczym ustanowionym w czasach Księstwa Warszawskiego, z laską marszałkowską, Orderem Św. Stanisława i gwiazdą. Dotychczas nie był znany żaden portret marszałka. Na odwrocie krótki życiorys archaiczną polszczyzną, prawdopodobnie przeniesiony ze starego napisu w czasie dublowania. Zwraca uwagę wysoka jakość malowania, prawdopodobnie rosyjskiego malarza. Stan bardzo dobry, oprawiony w złoconą ramę.
Ilośc odsłon: 1020