0. [Pamiątka oblężenia Zamościa] – Pierścień z Orłem i Pogonią. Polska, II poł. XIX w. – pocz. XX w.
[Pamiątka oblężenia Zamościa] – Pierścień z Orłem i Pogonią. Polska, II poł. XIX w. – pocz. XX w.
Mosiądz, żelazo; średnica 2,4 cm, oczko 1,2 x 1,0 cm
Na owalnej tarczy Orzeł i Pogoń, po bokach, na szerokiej szynie Orły oraz dekoracja klasycystyczna. Wewnątrz, na wmontowanej żelaznej obrączce grawerowany napis: „W oblężeniu Zamościa 1813”. Tego typu pierścienie pojawiły się po raz pierwszy po upadku Napoleona i utracie nadziei na odzyskanie niepodległości. Ich dekoracja nawiązywała do wydarzeń 1813 r. – oblężenia Zamościa. Pierścienie, z napisem: „Boże dopomóż wiernym Ojczyźnie” lub „Boże zbaw Polskę”, popularne były aż do wybuchu powstania styczniowego, a także przez całą II połowę XIX stulecia, aż do odzyskania niepodległości. Oferowany pierścień mógł powstać w 50. rocznicę wydarzeń (patrz: G. Kieniewiczowa, Pamiątki powstań narodowych, Warszawa 1988, s. 8). Ślady patyny, drobne przetarcia i uszkodzenia. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 1154