0. [Powstanie listopadowe] – Pierścień z Orłem, Pogonią i symbolami patriotycznymi. Warszawa, 1830 r.
[Powstanie listopadowe] – Pierścień z Orłem, Pogonią i symbolami patriotycznymi. Warszawa, 1830 r.
Złoto, emalia; śr. obrączki 1,9 cm.
Na licu emaliowane herby Polski i Litwy pod koroną królewską. Po bokach grawerowane i emaliowane symbole patriotyczne: Orzeł, szabla, pistolet, krzyż, kosa, sztandar i czako ułańskie. Wewnątrz wyryte: „Souvenir 29 Novem. 1830” oraz wybita próba złota „14” i znak złotnika „KM”. Jeden z najefektowniejszych obiektów biżuterii patriotycznej z tego czasu, wykonany prawdopodobnie jeszcze w czasie powstania listopadowego (świadczy o tym punca złotnika, który po upadku powstania nie sygnowałby takich wyrobów). Niemal identyczny pierścień jest reprodukowany w książce G. Kieniewiczowej, Pamiątki powstań narodowych, Warszawa 1988, s. 43, poz. 39 (z tym, że tamten nie ma znaków złotnika czyli wykonany został później) oraz w książce F. Jaworskiego, Pierścienie historyczne polskie, Lwów 1912, s. 56 (srebrny, wykonany w trakcie powstania; autor nie zna wersji złotej). Rzadki przykład biżuterii patriotycznej z powstania, wykonany w złocie dla przedstawiciela wyższych sfer. Drobne uszkodzenia emalii, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1146