0. Arkebuz z zamkiem kołowym. Niemcy, Saksonia. XVI/XVII w.
Arkebuz z zamkiem kołowym. Niemcy, Saksonia. XVI/XVII w.
Lufa o długości 81,5 cm, gwintowana, ośmiogranna. Zamek kołowy z kołem zewnętrznym i trzpieniem do nakręcania. Blacha zamkowa płaska z wyraźną sygnaturą. Kolba arkebuzowa pięciogranna typu niemieckiego, ze schowkiem na kule zakrytym zasuwką. Osada (łoże i kolba) z drewna bogato inkrustowanego kością. Mechanizm spustowy z przyśpiesznikiem, osłonięty stalowym kabłąkiem
z wrębami na palce. Stanisław Sarnicki w 1576 r. tak pisał o broni wyposażonej w zamek kołowy: „Krzoska, co do niej knota ani bubki nie trzeba, ale sama przyłożywszy kurek, krzesze, drudzy arkebuzem zowią... niedawno wynaleziono to krzesanie”. Kunsztownie wykonany, luksusowy arkebuz z przełomu XVI i XVII wieku. Wytwarzane przez wybitnych rusznikarzy (korzystających z projektów znanych artystów) i szyftarzy, inkrustowane kością z grawerowanymi kompozycjami, jako kosztowne i piękne przedmioty, arkebuzy stanowiły przedmiot dumy ich zamożnych posiadaczy – władców, przedstawicieli arystokracji, szlachty. Niewielkie ubytki drewna zasuwki i kości uzupełnione. Piękny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1149