0. Buczacz. Makata z manufaktury Potockich. XIX/XX w.
Buczacz. Makata z manufaktury Potockich. XIX/XX w.
Jedwab, bawełna, nić metalowa złota, technika żakardowa; 146 x 198 cm
Sygnowana naszywką z herbem Potockich Pilawa, monogramem AP, napisem: „Buczacz” oraz ręcznie uzupełnionymi wymiarami. Makata z dekoracją utworzoną ze stylizowanych palmet oraz wzoru sieciowego. Koloryt: różne odcienie brązu i złota. Tkanina powstała w pracowni założonej pod koniec lat 70. XIX w. w dobrach braci: Emila, Oskara i Artura Potockich w Buczaczu. Między 1905 a 1913 r. prowadzenie fabryki przejął bratanek Oskara Artur Potocki (syn Artura). Pracownia w Buczaczu działała do r. 1939. Makaty buczackie, kopiujące często wzory dawnych tkanin polskich lub wschodnich, cieszyły się wielkim powodzeniem, często stosowane były w salonach jako tło do zawieszenia broni lub pamiątek rodzinnych. Zabrudzenia miejscami intensywne, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1210