0. Guzy do stroju polskiego. Polska (Lwów?), II połowa XIX w.
Guzy do stroju polskiego. Polska (Lwów?), II połowa XIX w.
Agat pasiasty, srebro pr. 1 (925); 6 sztuk o średnicy ok. 2,5 cm, 14 sztuk o średnicy ok. 1,0 cm,
zapinka owal 2,0 x 3,0 cm. Całość w etui z epoki: 12,5 x 14,0 x 5,0 cm (drewno, skóra, wewnątrz
wyłożone atłasem i pluszem).
Komplet guzów do stroju polskiego, złożony z sześciu dużych, kulistych pągwic oraz czternastu mniejszych, półowoidalnych guzów oraz owalnej zapony z agrafowym zapięciem (na spodzie w prostokącie warszawska cecha probiercza, litery „BK”, zapewne przebite na dawnym znaku probierczym austro-węgierskim). Guzy toczone z brązowo-czarnego agatu pasiastego, z rozetkami w formie kwiatków i pętelkami do przyszycia. Otarcia pudełka, zabrudzenia wyściełającej tkaniny, stan guzów dobry.
Ilośc odsłon: 1085