0. Żupan z srebrnolitej tkaniny w motyw karpiej łuski. Polska, XIX w.
Żupan z srebrnolitej tkaniny w motyw karpiej łuski. Polska, XIX w.
Jedwab, serża jedwabna (podszewka), płótno szare (sztywniki), biały kreton (kieszenie), atłas jedwabny
(podszewka w rękawach), guziczki z masy perłowej (w mankietach). Dł. 100 cm (dół podwinięty 11 cm,
prawdopodobnie w trakcie użytkowania skracany). Żupan odcinany w talii, zapinany z przodu, zapięcie kryte na guziki. Rękawy długie zakończone wywijanymi mankietami. U góry pasowany, plecy ze szwem pośrodku, od talii rozkloszowany przez odszyte fałdy. Pomiędzy fałdami z tyłu pionowe kieszenie. Na pole prawej na wysokości piersi w podszewce odszyta kieszonka na dewizkę. Żupan podszyty jedwabną, beżową podszewką. Tkanina wierzchnia srebrnolita żakardowa o wzorze karpiej łuski. Forma ubioru charakterystyczna dla szytych od 2 połowy XIX w. i jeszcze w początkach XX wieku ubiorów w stylu narodowym, noszonych dla zamanifestowana patriotycznych uczuć, a nawiązujących do wcześniejszych ubiorów kontuszowych. Krój tych strojów dostosowywał się do zmieniającej się mody męskiej, stąd też od wewnątrz w podszewce pojawiały się dodatkowe kieszonki na dewizki, chustki i inne męskie akcesoria. Ubiory te utrwalone zostały na fotografiach powstańców styczniowych, a także posłów galicyjskich, do lat 20. XX wieku występowano w nich także na uroczystościach weselnych i procesjach kościelnych. Stan zachowania: podszewka mocno zetlała, liczne ubytki i rozdarcia, zabrudzenia. Tkanina wierzchnia miejscami przetarta z niewielkimi ubytkami. Podszewka w wielu miejscach zetlała z dużymi ubytkami. Mocno zabrudzona. Ubytki podszewki w stójce-kołnierzu. Zachowały się bieliźniane guziczki do zapinania mankietów.
Ilośc odsłon: 1192