0. Pas jedwabny. Rosja, Szełkowo pod Bogorodskiem (?). XVIII/XIX w
Pas jedwabny. Rosja, Szełkowo pod Bogorodskiem (?). XVIII/XIX w.
Materiał: nić jedwabna. Technika: taqete reversible. Wym.: szer. 45 cm, dł. 269 cm, wys. głów
16,5/14 cm. Raport pólek 10,5 cm, raport szlaczków 5,3 cm.
Sygnowany cyrylicą: Ф/ ВИ/ Ш. Głowy: cztery symetryczne stylizowane drzewka kwiatowe. Środek: w poprzeczne pólka tej samej szerokości w układzie a, b, c. W pólkach a – sylwetowe rozety kwiatowe, w pólkach b – graficzna wić kwiatowa z rozetkami i „pijawkami”, w pólkach c – sylwetowe rozety kwiatowe o symetrycznych i asymetrycznych formach. Obrzeżenia poziome: sylwetowe kwiatowe rozety w romboidalnym medalionach. Deseń prawie monochromatyczny. Obrzeżenia pionowe: stylizowana główka kwiatu między nagimi gałązkami na zmieniających się kolorystycznie polach. Obwódki: z motywem ziaren. Kolorystyka: głowy złotożółte z ornamentem ugrowym z brązowym konturem; pólka na przemian złotożółte z brązowym ornamentem, fioletowe z różowym, ugrowe z różowym. Rewersowa strona kolorystycznie w odwrotnym układzie. Podobny motyw stylizowanych drzewek spotykany jest w pasach z innych rosyjskich manufaktur, m.in. w głowach pasa kontuszowego sygnowanego ГЕРАС→МИРО ze zbioru Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK XIX-2299). Ornament głów i pólek tego pasa jest bardzo zbliżony do ornamentów pasa z manufaktury ks. Jusupowa w Kupawie (Taszycka, s. 156, nr kat. 41.). Stan zachowania: dobry, nieco spłowiały, miejscami w głowach niewielkie przetarcia. Frędzla srebrna doszyta zachowana w całości, dł. 6 cm.
Ilośc odsłon: 1108