0. Pas kontuszowy jedwabny, czterostronny. Polska, Kraków, manufaktura Antoniego Puciłowskiego lub Daniela Chmielewskiego, XVIII/XIX w.
Pas kontuszowy jedwabny, czterostronny. Polska, Kraków, manufaktura Antoniego Puciłowskiego lub Daniela Chmielewskiego, XVIII/XIX w.
Materiał: nić jedwabna, taqete facone, lansowany, frędzla z nici metalowej srebrnej. Wymiary: szer.
33,5 cm, dł. 419 cm; wys. głów 21,5 cm/ 24 cm, wys. szlaczków 2,5 cm/1,5 cm, szer. obramienia
3,5 cm.
Sygnowany w obu narożnikach jednej głów literami F K (w jednym zwierciadlanym odbiciu). Sygnaturę tę odczytuje się jako Fecit Cracoviae (J. Chruszczyńska 1995, s. 214). Ornament głowy: dwa wysmukłe, symetryczne, rozgałęzione drzewka wielokwiatowe wyrastające ze stylizowanego kopczyka-ukorzenionej bulwy. Podobne rozwiązanie kopczyka – bulwy spotykane jest w pasach pracowni krakowskiej, natomiast ornamenty w pólkach nie mają analogii w dotąd publikowanych pasach przypisywanych pracowni Puciłowskiego lub Chmielewskiego (por. J. Chruszczyńska 1995, s. 214-216). Środek: w poprzeczne pólka w układzie a, b, c różnej szerokości. W pólkach a – wić kwiatowa, w pólkach b – drobny geometryczno-kwiatowy ornament , w pólkach c – sylwetowe rozety i romboidalne medaliony w połowie szerokości pasa zielone, w połowie łososiowe. Szlaczki pionowe: z wijącą się ukwieconą wicią (brązowe gałązki białe kwiaty). Szlaczki poziome: z wijącą się wicią z przestylizowanymi kwiatami. Obwódki: w szachownicę. Kolorystyka: złote-żółte tło głów i środka pasa, ornament brązowy i biały w głowach, w pólkach dodatkowo zielony i łososiowy. Lewa strona odwrotnością prawej. Stan zachowania: dobry, nieco spłowiały, miejscami w głowach niewielkie przetarcia. Frędzla srebrna doszyta zachowana w całości, dł. 6 cm. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 1139