0. Pas kontuszowy jedwabny, czterostronny. Lipków, manufaktura Paschalisa Jakubowicza. 1791-1794 r.
Pas kontuszowy jedwabny, czterostronny. Lipków, manufaktura Paschalisa Jakubowicza. 1791-1794 r.
Materiał: nić jedwabna, taqete reversible. Wymiary: szer. 35 cm, dł. 352 cm; wys. głów 21,5 cm, wys.
szlaczków 2 cm/1,5 cm, szer. obramienia 3,5 cm.
Sygnowany w zachowanych narożnikach głów sylwetką baranka paschalnego i literami PI. W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się pas sygnowany literami FS leżące, o identycznych motywach w głowach i obrzeżeniach, datowany przez Jadwigę Chruszczyńską na koniec XVIII wieku i przypisany nieznanej krakowskiej pracowni. Stylizacja środkowego kwiatu, jak i podstawy krzaczka z charakterystycznym nieregularnie wyzębionym abstrakcyjnym obrysem, spotykana była także w wyrobach sygnowanych F.K.S.R/Słuckie – wytwarzanych w manufakturze Skarbu Radziwiłłowskiego po 1807 r. Ornament głowy: dwa symetryczne, wielokwiatowe drzewka wyrastające ze stylizowanego, dekoracyjnie wyzębionego kopczyka gruntu. Środek: w poprzeczne pólka różnej szerokości w układzie a, b, c, b; w pólkach a – motyw wijącej się gałązki z listkami i symetrycznymi kwiatkami, w pólkach b – motyw wężyka z lilijkami, w pólkach c – motyw romboidalnych medalionów z wewnętrznym ornamentalnym podziałem. Szlaczki (obrzeżenia) pionowe: stylizowane miniaturowe gałązki kwiatowe rozdzielone kolczastym obłoczkiem. Szlaczki (obrzeżenia) poziome: wijące się gałązki jak w pólkach a. Obwódki: w groszki. Koloryt: prawa strona: tło głów, obrzeżeń i pólek – piaskowe, ornament: czerwony, zielony, oliwkowy, biały i niebieski. Pólka b – w połowie brązowe, w połowie beżowe. Strona lewa: tło głów i pólek a – brązowe, ornament beżowy i zielony; w pólkach b – w połowie beżowy, w połowie jasnooliwkowy. Stan zachowania: dobry, nieco spłowiały, miejscami w głowach niewielkie przetarcia. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 1130