0. [Sabała – pomnik w Zakopanem] – Jan Krzeptowski-Sabała (model pomnika, proj. J. Nalborczyk). Ok. 1903 r.
[Sabała – pomnik w Zakopanem] – Jan Krzeptowski-Sabała (model pomnika, proj. J. Nalborczyk). Ok. 1903 r.
Fotografia czarno-biała; 15,5 x 10,0 cm
Niesygnowana, wczesna fotografi a ukazująca model postaci znanego zakopiańskiego gawędziarza, przewodnika i muzykanta, Jana Krzeptowskiego-Sabały (1809-1894). Charakterystyczna postać jednego z najsłynniejszych polskich górali, ze skrzypcami w rękach, dzieło Jana Nalborczyka (1870-1940), rzeźbiarza tworzącego w Zakopanem i Lwowie. Figura Sabały jest fragmentem większej kompozycji – pomnika Tytusa Chałubińskiego. Pomnik wykonany według projektu Stanisława Witkiewicza odsłonięto w Zakopanem w 1903 r. Drobne uszkodzenia fotografii, naklejona na karton współcz.
Ilośc odsłon: 1051