0. Treter Mieczysław. Matejko. Osobowość artysty, twórczość, forma i styl. 385 rycin w tekście i 40 tablic oraz 2 tablice synchronistyczne. Lwów-Warszawa 1939
Treter Mieczysław. Matejko. Osobowość artysty, twórczość, forma i styl. 385 rycin w tekście i 40 tablic oraz 2 tablice synchronistyczne. Lwów-Warszawa 1939. Książnica-Atlas, s. 685, [5], tabl. ilustr. 40 (w tym 11 kolor. i 1 faksymile), tabele 2 (rozkł.), ilustr. w tekście 385, 29,5 cm, opr. artystyczna A. Semkowicza, skóra ze złoc.
Egzemplarz nr 1 z puli 100 numerowanych egzemplarzy odbitych na papierze kredowym. Bogato ilustrowana, pomnikowa monografia życia i twórczości Jana Matejki (1838-1893) – jednego z najwybitniejszych malarzy polskich. Dzieło prezentuje przekrój historycznego malarstwa Matejki, które „idąc w parze z ruchem wolnościowym i z obudzeniem się narodowej świadomości, ma być pokrzepieniem
serc i ducha, a więc ma służyć celom społecznym” (autor). Praca zawiera rozdziały: O malarstwie historycznym; Osobowość Jana Matejki i jego środowisko; Twórczość; Forma i styl; Ważniejsze daty
i fakty z życia Jana Matejki; Uczniowie. Oprawa artystyczna Aleksandra Semkowicza (sygnowana złotym tłokiem na grzbiecie: „Semkowicz-Lwów”): skóra czerwona, grzbiet podzielony na sześć pól, w dwóch polach złocona tytulatura, w pozostałych kompozycje z przecinających się złotych linii, na licu złocony tytuł zamknięty od góry i dołu złotymi i czarnymi liniami, górny brzeg kart złocony, papier wyklejek ręcznie marmurkowany, zachowana oryginalna okładka kartonowa. A. Semkowicz (1885-1954) – wybitny introligator lwowski, bibliofi l, senator II RP, miłośnik twórczości Adama Mickiewicza, autor pierwszego podręcznika introligatorskiego. Niewielkie zarysowania skóry oprawy, poza tym stan bardzo dobry. Ładny i efektowny egzemplarz. Sygnowane oprawy Aleksandra Semkowicza stanowią dużą rzadkość bibliofilską.
Ilośc odsłon: 1494