0. Oprawa Jana Recmanika. Egzemplarz prezydenta II Rzeczpospolitej.
Polański Włodzimierz. Znaki i marki pocztowe w Polsce w XVIII i XIX wieku (1780-1870). Kraków-Genewa 1922. Nakładem Księgarni Trzaski, Everta i Michalskiego, s. 88, tabl. ilustr. 44 (w tym kolor. i rozkł.), 29 cm, opr. artystyczna J. Recmanika, skóra ze złoc.
Egzemplarz nr 1 (z puli 10 odbitych na papierze czerpanym), należący do prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (na przedniej karcie ochronnej odręczna dedykacja autora dla prezydenta Wojciechowskiego z 10 stycznia 1925 roku). Pięknie wydana, pomnikowa monografia autorstwa Włodzimierza Polańskiego (1878-1944), dotycząca historii filatelistyki polskiej. Pierwsze wydanie ukazało się w języku francuskim, edycja polska została opublikowana jedynie w nakładzie 65 egzemplarzy! Monografia podzielona jest na dwie główne części: Znaki i marki pocztowe (Prototypy marek pocztowych w Polsce; 1860. Marki pocztowe w Polsce; Koperty stemplowe w Polsce) oraz Stemple pocztowe (Stemple
wskazujące miejscowość i datę; Specjalne stemple-kasowniki). Oprawa artystyczna Jana Recmanika (sygnowana złotym tłokiem i tłoczonym na ślepo wiązanym monogramem): skóra brązowa marmurkowana, grzbiet podzielony na sześć pół, w dwóch polach złocona tytulatura, w pozostałych złoty
wieniec laurowy, na przedniej okładzinie złocone i tłoczone linie, górny brzeg kart złocony, pozostałe nie
obcięte, papier wyklejek marmurkowany, zachowane oryginalne okładki kartonowe. Luzem dołączona odbitka z omówieniem książki z miesięcznika „Nowy Filatelista”. J. Recmanik (1874-1947) – wybitny introligator warszawski, wykształcony w introligatorniach niemieckich i francuskich oraz na paryskiej
Akademii Sztuk Pięknych, specjalizował się w oprawach luksusowych, artystycznych i wydawniczych.
Nieznaczne przetarcia powierzchni skóry, poza tym stan dobry. Efektowny, unikatowy egzemplarz!
Ilośc odsłon: 1554