0. Oprawa Andrzeja Olszeniaka. Sienkiewicz Henryk. Quo vadis. Z dwudziestoma heliograwurami według obrazów Piotra Stachiewicza. Warszawa-Kraków 1902
Sienkiewicz Henryk. Quo vadis. Z dwudziestoma heliograwurami według obrazów Piotra Stachiewicza. Warszawa-Kraków 1902. Nakład Gebethnera i Wolffa, s. [2], 193, tabl. ilustr. 20 (heliograwiury), 33,5 cm, opr. artystyczna Andrzeja Olszeniaka, pergamin.
Odbito w nakładzie 115 egzemplarzy numerowanych, w tym 15 na papierze japońskim. Oferowany egzemplarz nosi nr 9 i jest jednym z 15 drukowanych na pap. japońskim. Najpiękniejsze polskie wydanie powieści Henryka Sienkiewicza, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie. Ilustracje w technice heliograwiury wykonano na podstawie obrazów olejnych krakowskiego malarza Piotra Stachiewicza (1858-1938), prywatnie przyjaciela pisarza. Stachiewicz, który specjalizował się w ilustrowaniu dzieł literackich, do zaplanowanego przedsięwzięcia przygotował się bardzo starannie, m.in. odbywając studia w Rzymie. Serię 22 obrazów olejnych pokazano w 1902 r. na wystawie w Warszawie i w Wiedniu, następnie opublikowano luksusowe wydanie powieści opatrzone 20 ilustracjami malarza (wyd. 1. w 1896 r.) Dzieło zostało bardzo przychylnie ocenione przez współczesnych. Druk dwuszpaltowy. Oprawa artystyczna Andrzeja Olszeniaka (1867-?), wyszkolonego w krakowskich warsztatach introligatorskich Schrottów, sygnowana na tylnej okładzinie tłokiem: „A. Olszeniak. Kraków” oraz wiązanym monogramem wydawcy „G. W.” Na grzbiecie i licach tłocz złoc. i barw. tytulatura oraz secesyjne ozdobniki wykorzystujące motywy z rzymskich katakumb. Górne obcięcie bloku złoc. Zachowane oryg. okł. kartonowe. Współcz. futerał ochronny, karton oklejony pł., na licach pap. marm. Efektowany egzemplarz. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 1815