0. Tyszkiewiczowa Maryla. Bernardo Rossellino. Florencja 1928
Tyszkiewiczowa Maryla. Bernardo Rossellino. Florencja 1928. Florencka Oficyna Tyszkiewiczów, s. [6], 141, [2], tabl. ilustr. 32 (właśc. 33, światłodruki, w tym 1 kolor.), 34,5 cm, opr. współcz. skóra ze złoc.
Wydano w nakładzie 125 numerowanych egzemplarzy (egz. nr CXI z podpisem Samuela Tyszkiewicza). Pierwsza książka wydrukowana we florenckiej oficynie Maryli i Samuela Tyszkiewiczów. Monografia stanowi plon studiów przeprowadzonych przez autorkę w latach 1926-1927 we Florencji, Pienzie i Rzymie. Jej celem była charakterystyka twórczości architektonicznej Bernardo Rossellino (1409-1464) – włoskiego budowniczego, rzeźbiarza i architekta, znanego z przebudowy Watykanu dla papieża Mikołaja V. Złożono i odbito ręcznie czcionką Nicolas Cochin punktów 16 i 12 w tłoczni własnej antiquo modo. Oferowany egzemplarz należy do puli egzemplarzy odbitych na szmacianym, ręcznie wyrobionym papierze z Pescji, ozdobiony 33 światłodrukami (po tablicy XX następuje tablica XXbis) odbitymi na kartonie ze znakiem wodnym MST, barwy inicjałów i tytułów są w kolorze ochry. Drzeworyt na karcie tytułowej, wycięty przez autorkę w drewnie bukszpanowym, stanowi zarazem godło wydawnictwa. Pierwsze wydawnictwo Oficyny Florenckiej zostało przyjęte z dużym uznaniem przez bibliofilów w kraju. Oprawa luksusowa Marka Bauera (sygnowana ślepym tłokiem): skóra jasnoniebieska z dwoma szyldzikami i złoceniami, papier wyklejek marmurkowany. Stan bardzo dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 988