0. Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. Jedenaście wielobarwnych rotograwiur. Słowo wstępne napisał Artur Schroeder. Warszawa 1938
Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. Jedenaście wielobarwnych rotograwiur. Słowo wstępne napisał Artur Schroeder. Warszawa 1938, Wydawnictwo J. Mortkowicza, k. [12], tabl. 10 (barwne rotograwiury), 40,5 cm, opr. wyd. teka tekt. z naklejoną rotograwiurą.
Wydanie II. Jedna z najbardziej znanych tek graficznych w dorobku Zofii Stryjeńskiej, zawierająca
10 plansz z przedstawieniem par tanecznych w strojach ludowych z różnych rejonów Polski: góralski,
krakowiak, kołomyjka, kujawiak, mazur, oberek, polka, polonez, zbójnicki i żydowski (oraz naklejona na
lico teki plansza tyt. z tańczącym góralem). Plansze opatrzone tytułami, datą „1927” oraz sygnaturą
„Z. Stryjeńska”: wszystkim towarzyszą karty z nutami w opracowaniu profesora UJ, historyka muzyki
Zdzisława Jachimeckiego. Nuty pochodzą z utworów największych polskich kompozytorów (Chopina, Moniuszki, Paderewskiego) oraz oryginalnych kompozycji ludowych. „Tańce polskie” są do dziś najbardziej znanym przedstawieniem plastycznym polskich tańców regionalnych, spopularyzowanym przez wielokrotne reprodukcje pocztówkowe. Uszkodzenia i zabrudzenia opr., równomierne zażółcenie
pap., na odwrocie plansz ślady zamontowania, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1806