0. Łazarski Zygmunt. Teka drzeworytów ludowych dawnych zebranych i wydanych przez ... Warszawa 1921.
Łazarski Zygmunt. Teka drzeworytów ludowych dawnych zebranych i wydanych przez ... Warszawa 1921. Nakład drukarni Wł. Łazarskiego. 31 kart (drzeworyty, częściowo kolorowane, w tym 1 podwójny i 1 poczwórny), teka współcz. płsk (48,0 x 48,0 cm).
Wydano w nakładzie 62 numerowanych egzemplarzy! Drzeworyty ludowe odbite ręcznie z klocków należących do Zygmunta Łazarskiego w drukarni jego ojca Władysława. W pełnej tece znajdowało się 66 grafik, wykonanych z klocków pochodzących z Płazowa (obecnie woj. podkarpackie) i ze Żmudzi na Litwie, datowanych głównie na II połowę XVIII i I połowę XIX w. Drzeworyty te pierwotnie pełniły zarówno funkcje estetyczne (jako dekoracja domów), jak i dewocyjne – stąd przedstawiają tematy sakralne (przede wszystkim wizerunki Matki Boskiej, a także świętych patronów – Antoniego, Kazimierza,
Jana Nepomucena i innych). Część odbitek ręcznie kolorowana, między innymi przez Adama Półtawskiego. Wydawnictwo stało się podstawowym źródłem wiedzy na temat polskiego drzeworytu ludowego i przyczyniło się do wzrostu zainteresowania problemami sztuki ludowej. Korzystał z niej m.in. Władysław Skoczylas, pisząc w 1934 r. pracę „Drzeworyt ludowy w Polsce”. Zygmunt Łazarski (1885-1943) – bibliofil, drukarz, grafik, członek-założyciel i aktywny działacz Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Kilka plansz po konserwacji, naddarcia i ubytki pap. marginesów uzupełnione fachowo; część z drobnymi naddarciami (bez szkody dla przedstawień). Na dwóch kartach stemple własnościowe. Na odwrocie części prac nadrukowane numery, niektóre z bibułkami ochronnymi. Plansze, różnych wymiarów, luzem we współcz. tece płsk. Już przed 1939 r. W. Skoczylas pisał o Tece jako o dziele niedostępnym – z powodu bardzo małego nakładu. Oryginalne, XIX-wieczne odbitki nie zachowały się do naszych czasów z powodu swoich funkcji „użytkowych” (bez osłony, były bezpośrednio naklejane na ściany wiejskich chałup). Duża część klocków z kolekcji Łazarskiego, z których sporządzono wówczas odbitki, uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Obecnie tylko Biblioteka Jagiellońska posiada komplet drzeworytów. Nadzwyczajna rzadkość.
Ilośc odsłon: 1615