0. Zienkowicz Leon. Die Trachten des polnischen Volkes nebst einer genauen Beschreibung seiner Sitten, Gebraeuche und Gewohnheiten. Paris-Strasbourg-Leipzig (Paryż-Strasburg-Lipsk) 1841.
Zienkowicz Leon. Die Trachten des polnischen Volkes nebst einer genauen Beschreibung seiner Sitten, Gebraeuche und Gewohnheiten. Paris-Strasbourg-Leipzig (Paryż-Strasburg-Lipsk) 1841. In der Polnischen Buchhandlung, s. [4], 120, [4] (nuty, litogr.), tabl. ilustr. 39 (litografi e ręcznie kolor, sygn.: Lith. de Simon fils à Strasbourg), 30 cm, opr. z epoki płsk z tłocz. i złoc. na grzbiecie (oryg. okł. przednia zachowana).
Książka będąca jednym z największych osiągnięć edytorskich Wielkiej Emigracji, edycja niemiecka. Wydawnictwu patronowała grupa strasburskich demokratów, a autorem tekstu opisującego stroje i obyczaje ludu zamieszkującego poszczególne rejony Polski był Leon Zienkowicz (1808-1870), uczestnik wyprawy Zaliwskiego, działacz Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Dzieło ilustrowane 39 bogatymi
w szczegóły litografiami autorstwa Jana Nepomucena Lewickiego (1795-1871), wybitnego rytownika, litografa, rysownika i malarza, czołowego polskiego twórcy działającego na emigracji. Pięknie kolorowane ręcznie litografie zatytułowane: Krakowiacy. Ubiór świąteczny; Krakowiacy. Ubiór codzienny; Proszowiacy; Szkalmierzacy; Skawiniacy; Kijacy z Podgórza; Górale Tatrzańscy; Górale Karpaccy na pasterstwie w Przedgórzach; Mazury; Kurpie; Wielkopolanie; Okrężne w Sandomierskiem; Lublinianie w dzień weselny; Sitarze od Zamościa; Podlasianie-Mazury; Podlasianie-Rusini; Pińczuki; Mieszkańcy Puszczy Białowieskiej; Litwini; Wieczór dziewic w okolicach Mińska; Wieśniacy z okolic Grodna; Żmudzini; Wołynianki; Podolanie; Żebrak z okolic Kijowa; Ukraińcy; Czumak w drodze; Mieszczanie ode Lwowa; Wieśniaczki od Jarosławia; Bojki; Hucuły; Szlachta polska w dawnych ubiorach; Wojsko Polskie. Sztab; Wojsko Polskie. Ułany i strzelcy konne; Wojsko Polskie. Piechota; Wojsko Polskie. Artylerya; Wojsko Polskie. Karabinier; Kujawiacy; Powstańcy polscy z 1831 roku. Każda z litografii jest właściwie swoistą scenką rodzajową, ukazującą postacie ludu polskiego w charakterystycznych strojach na tle pejzażu. Na końcu sześć rycin z ubiorami wojskowymi Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego oraz powstania listopadowego. Opr. półskórek oliwkowy z epoki z bogatymi złoc. i tłocz. Secesyjny ekslibris Charles’a Spindlera (1865-1938), pochodzącego z Alzacji malarza, pisarza, fotografa. Niewielkie ubytki krawędzi grzbietu, poza tym stan bardzo dobry. Ryciny w doskonałym stanie zachowania. Efektowny, kompletny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1114