0. Vernet Carle. Campagnes des français sous le Consulat et l’Empire. Album de cinquante-deux batailles et cent portraits. Paris (Paryż) b.r. (ok. 1860)
Vernet Carle. Campagnes des français sous le Consulat et l’Empire. Album de cinquante-deux batailles et cent portraits. Paris (Paryż) b.r. (ok. 1860). Administration des Journaux Réunis, Le Constitutionnel et le Pays, journal de l’Empire, k. tyt., k. [1] (spis ryc.), portret 1 (staloryt), tabl. ryc. 57 (akwaforty z miedziorytem), 50 cm, opr. wyd. pł. z tłocz. i złoc.
Album poświęcony epoce napoleońskiej, począwszy od kampanii włoskiej aż do abdykacji Napoleona.
Komplet – karta tytułowa, spis tablic oraz 58 plansz: portret Napoleona (wraz z faksymile jego podpisu), 5 plansz ze 100 popiersiami marszałków, generałów i innych osobistości z otoczenia cesarza oraz 52 plansze przedstawiające bitwy i wydarzenia historyczne (każda zawiera opis wraz z datą dzienną oraz sygnatury artystów). Ryciny ukazują najważniejsze momenty historyczne tamtej epoki, m.in. wkroczenie wojsk do Wenecji, kampanię egipską, bitwy pod Austerlitz, Jeną, Iławą, spotkanie w Tylży, bitwy pod Moskwą, Wagram, Waterloo. Jedna z rycin przedstawia Napoleona wizytującego budowę umocnień wokół Gdańska. Większość grafi k powstała według rysunków wybitnego francuskiego malarza batalisty Carle’a Verneta (1758-1836), który od 1806 r. pracował w Departamencie Wojny, oraz Josepha Swebacha (1769-1823), malarza pracującego dla dworu cesarskiego. Autorami rycin było wielu znanych grafików, przede wszystkim Jean Duplessis-Bertaux (1747-1818), uznawany za najlepszego batalistę, współpracujący przy ilustracji najważniejszych wydawnictw końca XVIII w., oraz Jacques-Joseph Coiny (1761-1829) i Edmé Bovinet (1767-1832). Oprawa nawiązująca dekoracją do epoki napoleońskiej – w centrum wierzchniej okładziny napoleoński orzeł. Drobne pęknięcia płótna grzbietu opr., rdzawe plamki na początkowych kartach, poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 918