0. Straszewicz Józef. I Polacchi della Rivoluzione del 29 Novembre 1830 ossia ritratti dei personaggi che hanno figurato. T. 1-2 (w 2 wol.). Capolago 1833-1834.
Straszewicz Józef. I Polacchi della Rivoluzione del 29 Novembre 1830 ossia ritratti dei personaggi che hanno figurato. T. 1-2 (w 2 wol.). Capolago 1833-1834. Tipografiae Libreria Elvetica, s. 543, [3], portretów 56 (litografie); s. 384, portretów 37 (litografie), 25,5 cm, opr. jednolita z epoki ppł. ze złoc. na
grzbiecie.
Włoska edycja (w zmniejszonym formacie w stosunku do I wydania paryskiego in folio) największego dzieła Józefa Straszewicza (1801-1838), historyka powstania listopadowego, emigracyjnego wydawcy, który poświęcił całe swoje życie na wygnaniu propagowaniu spraw polskich (przyczynił się m.in. do rozsławienia imienia Emilii Plater, publikując trzykrotnie jej biografi ę). Dzieło zawiera 93 litografowane
portrety oraz krótkie życiorysy ponad 100 uczestników powstania listopadowego (m.in. Ludwik Pac, Tomasz Zan, Józef Sowiński, Roman Sołtyk, Józef Chłopicki, Józef Dwernicki, Henryk Dembiński, Józef Bem, Józef Zaliwski, Wincenty Tyszkiewicz, Piotr Wysocki, Ignacy Ledóchowski, Emilia Sczaniecka, Dezydery Chłapowski, Joachim Lelewel, Jan Skrzynecki, Ludwik Kicki, Emilia Plater, Adam Jerzy Czartoryski). Brak 2 portretów. Otarcia oprawy, na kartach miejscami drobne zażółcenia i zaplamienia, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 971