0. [Matejko Jan]. Album Jana Matejki, z tekstem objaśniającym przez Kazimierza Władysława Wójcickiego Warszawa 1874
[Matejko Jan]. Album Jana Matejki, z tekstem objaśniającym przez Kazimierza Władysława Wójcickiego. Warszawa 1874. Nakład i druk S. Lewental, k. [3, rozkł.], portret (drzeworyt rozkł.), k. 48 (rozkł.), tabl. ryc. 48 (drzeworyty rozkł.), k. [1, rozkł.], 42,0 x 31,0 cm, opr. płsk złoc. na grzbiecie i licu.
Album zawierający 48 tablic z drzeworytami reprodukującymi obrazy Jana Matejki – sceny historyczne
(m.in. Dzwon Zygmunta, Reytan, Batory pod Pskowem) i zabytki architektury (m.in. zamek w Podhorcach, Wiśnicz, Bochnia, Żółkiew). Większość kompozycji narysowana została przez Jana Matejkę bezpośrednio na drewnie i wyryta przez znakomitych drzeworytników – Jana Styfi ego, Edwarda Gorazdowskiego, Andrzeja Zajkowskiego, Józefa Holewińskiego. Album stanowił pionierskie wydawnictwo, jako jedno z pierwszych wykorzystujące do ilustracji drzeworyt sztorcowy. Przygotowania wymagały ogromnego nakładu pracy – np. opracowanie klocka do „Batorego pod Pskowem” trwało 6 miesięcy. Wszystkie karty podwójnie złożone. Gdzieniegdzie zażółcenia i zabrudzenia pap., otarcia krawędzi oprawy, górna część grzbietu uszkodzona (rozerwanie).
Ilośc odsłon: 1453