0. Duncker Alexander. Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der Ritterschaftlichen Grundbesitzer in der Preussischen Monarchie… Siebenter Band. Berlin 1864-1865
Duncker Alexander. Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der Ritterschaftlichen Grundbesitzer in der Preussischen Monarchie… Siebenter Band. Berlin 1864-1865, Verlag von Alexander Duncker, k. [2], s. [77], tabl. ryc. 78 (litografi e barwne), 30,5 x 40,0 cm, opr. pł. ze złoc.
Tom 7 z 60 rycinami i fragment 8 tomu z 18 rycinami monumentalnego wydawnictwa „Wiejskie dwory,
pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem”, opublikowanego w Berlinie
w latach 1857-1883 przez Aleksandra Dunckera (1813-1897). Całość wydawnictwa liczyła 16 tomów i zawierała niemal 1000 barwnych litografi i, z dekoracyjnymi, romantycznymi w nastroju widokami pałaców, zamków i wiejskich rezydencji. Wśród malowniczych widoków wiele ukazujących zabytki
z obecnych ziem polskich, w tym głównie z Dolnego Śląska. W oferowanym zbiorze znalazły się m.in. widoki: pałacu w Dobrej na Opolszczyźnie, Syców książąt von Biron, Smęcino na Pomorzu, Mełno koło Grudziądza, Rokitki w powiecie legnickim, Rzędziny rodziny von Arnim, Iłowa w powiecie żagańskim, Krasków w powiecie świdnickim, Żuchlów, Pielgrzymka w powiecie złotoryjskim, Jelenin w powiecie żagańskim, Chrósty na Opolszczyźnie, Korfantów w powiecie nyskim, Pielaszkowice koło Środy Śląskiej. Brak karty z opisem zamku w Schönhausen (miejsca urodzin Bismarcka). Oprawa po konserwacji, grzbiet nowy (z naklejonym zachowanym bogato złoc. tyt.), krawędzie oryg. oprawy wzmocnione pł., wyklejki nowe. Wewnątrz zabrudzenia (bez szkody dla litografii). Ważna dokumentacja graficzna architektury rezydencji wiejskich zachodnich ziem polskich. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 1180