0. Berezowska Maja (1898-1978) – Układ Słoneczny. 1963 r.
Berezowska Maja (1898-1978) – Układ Słoneczny. 1963 r.
Rysunek (akwarela, tusz, papier); 37,5 x 50,0 cm
Sygnowany tuszem: „Maja 63”. Artystyczna wizja Układu Słonecznego – Słońce (Apollo) oraz krążące wokół niego planety (Wenus, Jowisz, Ziemia, Mars, Neptun, Merkury), powstała w latach 60. – okresie szczególnej fascynacji ludzkości kosmosem. Maja Berezowska była jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowniczek i ilustratorek XX w. Wykształcona w Krakowie i Monachium, już w okresie międzywojennym współpracowała z prasą, również zagraniczną, a także z teatrami i kabaretami (m.in. projektowała kostiumy dla Hanki Ordonówny). Sławę przyniosły jej zwłaszcza subtelne rysunki o tematyce erotycznej, ilustrujące wiele dzieł klasyki literackiej (np. znamionujące odwilż 1956 r. fraszki Sztaudyngera). Stan dobry.
Ilośc odsłon: 1361