0. Norblin Jan Piotr (1745-1830) – „Kazanie św. Jana Chrzciciela” 1808
Norblin Jan Piotr (1745-1830) – „Kazanie św. Jana Chrzciciela”. 1808 r.
Akwaforta; 49,5 x 63,5 (pl. 55,5 x 70,0)
Ostatnia i największych rozmiarów praca graficzna w dorobku wybitnego artysty francuskiego, przez 30 lat pracującego w Polsce. Jan Piotr Norblin przybył z Francji w 1774 r. na dwór księcia Adama Czartoryskiego. Pracował dla króla Stanisława Augusta oraz wielu innych rodzin arystokratycznych, tworząc dekoracje pałaców, obrazy o tematyce mitologicznej i fêtes galantes. Jego spuścizna obejmuje ponad 90 akwafort, głównie z lat 80. XVIII w. Twórczość graficzna Norblina wywarła znaczący wpływ na rozwój grafiki w Polsce – wśród jego uczniów byli m.in. Michał Płoński oraz Aleksander Orłowski. Widoczna w pracach artysty była inspiracja sztuką Rembrandta, którego grafiki posiadał w swojej kolekcji. W 1804 r. Norblin powrócił do Francji, w 1808 r. przygotował pierwszą po 10 latach i ostatnią pracę graficzną (według obrazu Rembrandta, obecnie w zbiorach muzeum w Berlinie). Sygnowana na płycie: „Rembrandt sc. 1656” (wtórnie dodana sygnatura, w miejsce usuniętej po śmierci artysty „N. f 1808”). Po silnej konserwacji.
Ilośc odsłon: 1403