0. Adamo Scultori (Ghisi) (ok. 1530-1587) – Odpoczywający Herakles. 1567 r.
Adamo Scultori (Ghisi) (ok. 1530-1587) – Odpoczywający Herakles. 1567 r.
Miedzioryt; 27,3 x 40,0 (pl. 30,0 x 42,9)
Sygnowany na płycie: „Ad. Ghisi Mantuano 1563” (w czasie konserwacji zmieniono pomyłkowo cyfrę w dacie z „7” na „3”). Rycina w stylu dojrzałego manieryzmu włoskiego, przedstawiająca odpoczywającego herosa Heraklesa (wraz z jego atrybutami – maczugą, skórą lwa, łukiem ze strzałami). W tle wspaniale rozbudowany pejzaż – rzeka z płynącymi statkami, miasta oraz góry. Uwagę zwraca także drobiazgowo przedstawiona roślinność na pierwszym planie. Grafika jest dziełem Adamo Scultori, malarza, rzeźbiarza i miedziorytnika włoskiego, pochodzącego z artystycznej rodziny z Mantui. Artysta tworzył dzieła o tematyce religijnej, historycznej i mitologicznej, bogatej w treści filozoficzne. Pracował głównie w Mantui i Rzymie, ceniono go wysoko za wirtuozerię techniki, dekoracyjność, bogactwo kompozycji. Po konserwacji, zdublowana, dorobione marginesy.
Ilośc odsłon: 1415