0. Agostino dei Musi, zw. Veneziano (ok. 1490-po 1536) – Portret króla Francji Franciszka I. 1536 r.
Agostino dei Musi, zw. Veneziano (ok. 1490-po 1536) – Portret króla Francji Franciszka I. 1536 r.
Miedzioryt; 43,0 x 29,5 (pl. 45,5 x 31,3)
Portret króla Francji Franciszka I Walezjusza (1494-1547) – popiersie w koronie i zdobionej zbroi, poniżej napis: „Franciscus Gallorum Rex Cristianissimus”. Sygnowany na płycie: „AV 1536”. Agostino Veneziano, jeden z najważniejszych rzymskich rytowników epoki renesansu, zasłużony dla rozpowszechnienia w całej Europie dorobku Rafaela. Urodzony w Wenecji, po krótkim pobycie we Florencji, w 1516 r. przybył do Rzymu. Współpracował z Marcantonio Raimondim, tworzył według dzieł takich mistrzów jak Michał Anioł, Rafael, Gulio Romano. M. Bóbr w „Mistrzowie grafi ki europejskiej od XV do XVIII w.” określa jego prace jako „czyste i wyrafi nowane”. Są wśród nich także portrety, w których Agostino starał się oddać psychikę modeli. Jego samodzielnym dziełem był portret Franciszka, przedstawionego jako stanowczy i silny władca. Franciszek w 1515 r. jako król Francji rozpoczął wojnę z księstwem Mediolanu, siedzibą rodu Sforzów, aby odzyskać wpływy utracone na rzecz Habsburgów (wojna ta trwała przez dwa wieki). Był także wielkim mecenasem sztuki (na jego dworze w Amboise znalazł schronienie w ostatnich latach swego życia Leonardo da Vinci). Po konserwacji, zdublowany na bibułce, marginesy częściowo dorobione. Prace tej klasy artystów europejskich prawie nie pojawiają się na polskim rynku; także zbiory publiczne posiadają tylko pojedyncze prace tego artysty.
Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 1214