0. [Janczar polski] – „Le Janissaire Polonois”. Ryt. J.B. Le Prince. 1770 r.
[Janczar polski] – „Le Janissaire Polonois”. Ryt. J.B. Le Prince. 1770 r.
Akwatinta, akwaforta; 20,3 x 15,8 (pl. 23,5 x 18,8)
Sygnowana na płycie: „Le Prince 1770”; poniżej tytuł. Janczar polski, ukazany na tle obozu wojskowego. Autorem grafi ki jest Jean Baptiste Le Prince (1734-1781), artysta francuski, uznawany za twórcę techniki akwatinty. Jego najsławniejsze prace powstały według rysunków sporządzonych podczas 5-letniego pobytu w Rosji. Oferowana praca to jedna z dwóch rycin, przygotowanych przez artystę po powrocie do Paryża, ukazujących janczarów polskich. Formacja ta była wyrazem orientalnej mody, panującej w XVIII w. w Europie. Wiadomo, iż tego typu straż pełniła służbę m.in. na dworze Jana III Sobieskiego, a potem Augusta II oraz magnaterii. Drobne zabrudzenia marginesów, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 985