0. Bolesław II Śmiały przywracający tron Albertowi czeskiemu. Wg. F. Smuglewicza. 1791 r.
Bolesław II Śmiały przywracający tron Albertowi czeskiemu. Wg. F. Smuglewicza. 1791 r.
Miedzioryt punktowany; 35,8 x 29,7 (pl. 41,5 x 34,0)
Jedna z rycin z serii „Obrazy historii polskiej” Franciszka Smuglewicza (1745-1807), malarza, rysownika i grafika, wiele lat tworzącego w Rzymie. Smuglewicz, profesor malarstwa i rysunku na pierwszym na ziemiach polskich Oddziale Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Wileńskim, położył podwaliny pod polskie malarstwo historyczne. Rytował Friedrich John (1769-1843), sztycharz z rodziny angielskiej osiadłej w Malborku, pracujący w Warszawie dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, następnie w Wiedniu, gdzie zyskał sławę jako mistrz miedziorytu punktowanego. Rycina sygnowana na płycie poniżej kompozycji i opisana po łacinie. Ukazane na niej wydarzenie nie znajduje potwierdzenia w źródłach historycznych, być może przedstawionym na niej władcą jest Jaromir, syn Brzetysława I, walczący u boku Polaków o tron czeski ze swym bratem. Na odwrocie stempel kolekcjonerski oraz ślady starej oprawy. Drobne zabrudzenia i uszkodzenia pap. zwłaszcza w prawym dolnym rogu. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 1035