0. [Warszawa – Saska Kępa] – „Widok Saskiej Kępy od strony Pragi”. Rys. A. Majerski. 1850 r.
[Warszawa – Saska Kępa] – „Widok Saskiej Kępy od strony Pragi”. Rys. A. Majerski. 1850 r.
Litografia na tincie; 22,0 x 31,5 (pl. 28,3 x 40,6)
Rozległy widok Saskiej Kępy w połowie XIX w., kiedy jeszcze była prawie niezamieszkana i stanowiła miejsce odpoczynku dla mieszkańców Warszawy. Poniżej widoku, wzbogaconego o sztafaż (chłop pędzący bydło, spacerujący mieszczanie, jeźdźcy) tytuł oraz sygnatury. Rysował z natury i litografował Aleksander Majerski (1789-1857), jeden z ciekawszych rysowników XIX-wiecznej Warszawy. Artysta sporządzał liczne rysunki ukazujące zarówno zabytki i reprezentacyjne ulice, ale także malownicze zakątki ówczesnych okolic. Widok Saskiej Kępy jest jego najpopularniejszą litografią, znalazł się w „Starożytnościach warszawskich” Wejnerta (1848 r.) oraz w broszurze tego samego autora „Opis historyczny trzech kęp na Wiśle pod Warszawą” (1850 r.). Litografował Wincenty Smokowski w Cynkografii Banku Polskiego. Po konserwacji, drobne uszkodzenia marginesu naprawione.
Ilośc odsłon: 1028