0. [Majątek Aleksandrów w gub. mohylewskiej] – Geomietriczeskij specialnyj płan Mohilewskoj gubernii Staro-Bychowskago ujezda … Aleksandrowskago …, dat. 1861-1903
[Majątek Aleksandrów w gub. mohylewskiej] – Geomietriczeskij specialnyj płan Mohilewskoj gubernii Staro-Bychowskago ujezda … Aleksandrowskago …, dat. 1861-1903. Rysunek, kolorowany akwarelą, ręcznie opisany. Autografy (nieczytelne) i pieczęcie Mohylewskiego Gubernialnego Zarządu. Mapa 135 x
151 cm (kolorowa, rozkładana), podklejona na pł.
Mapa majątku Aleksandrów (Aleksandrowskie) Biszewskich w powiecie starobychowskim guberni mohylewskiej (obecnie Białoruś). Obejmuje przynależne do niego wsie Dawidowicze i Sutoki oraz
częściowo Wielkie Wołkowicze o powierzchni 3660 dziesięcin. Zawiera szczegółowy opis majątku oraz dóbr przyległych z wyszczególnieniem wszystkich właścicieli (Jakub i Zachar Matwiejewicze Biszewscy, Stanisław Wincentowicz Makowski, Anna Bogdanówna Biszewska, Hołczycka i tajny radca Paweł Dmitriewicz hr. Tołstoj). Opracowane na podstawie mapy generalnego mierniczego Brelenkowicza z 1783 r. Mapę wykonał w sierpniu 1861 r. inżynier sztabs-kapitan Arkady Litwin. Z późniejszymi zmianami (działy na mapie i uwagi z lat 1878 i 1898). Zatwierdził Mohylewski Gubernialny Zarząd w 1902 r. z wpisem do ksiąg geodezyjnych w 1903 r. po powtórnej rewizji granic ziemskich. Zaznaczono poszczególne obszary numerami oraz różnokolorowo zabudowania, lasy, użytki rolne i wody. Obszerne informacje, w tym urzędowe z odciskami pieczęci na marginesach mapy z podziałką. Przetarcia w miejscach składania, drobne ubytki, przybrudzenia oraz gdzieniegdzie wyblaknięcia tekstu (na ogół czytelny). Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 1245