0. Bansemer Jan Marcin. Falkenhagen-Zaleski Piotr. Atlas, containing ten maps of Poland. London 1837
Bansemer Jan Marcin. Falkenhagen-Zaleski Piotr. Atlas, containing ten maps of Poland, exhibiting the political changes that country has experienced during the last sixty years, from 1772 to the present time. London 1837, James Wyld, J. Ridgway & Sons, k. [1], tabl. rozkł. 1, map 10 (miedzioryty kolorowane liniowo i płaszczyznowo), folio, opr. z epoki pł. ze złoc. tyt. na licu.
Na karcie przedtytułowej odręczna dedykacja w języku angielskim dla Lorda Corehouse od wydawcy, Piotra Falkenhagena-Zaleskiego, datowana: „London, 10th June 1837”. Na wewnętrznej stronie okładki ekslibris własnościowy George’a Cranstoun, Lorda Corehouse (ok. 1770-1850), szkockiego prawnika. Bardzo rzadki atlas zawierający 10 map Polski począwszy od 1772 r., poprzez kolejne rozbiory, ziemie polskie po traktatach w Tylży, Schonbrunn, kongresie wiedeńskim, po powstaniu listopadowym oraz mapy uwzględniające wyznania i języki. Zmiany granic zaznaczone kolorami. Przed mapami tablica
z informacjami w języku angielskim dotyczącymi geografi i, historii i kultury Rzeczpospolitej. Dzieło zadedykowane w druku członkom Stowarzyszenia Literackiego Przyjaciół Polski (brytyjskiej organizacji wspierającej Polaków po stłumieniu powstania listopadowego). Wydawcami atlasu byli dwaj polscy emigranci popowstaniowi: Jan Marcin Bansemer (1810-1840) i ekonomista Piotr Falkenhagen-Zaleski (1809-1883). J.M. Bansemer uznawany jest za promotora polskiego ruchu kartografi cznego na emigracji i pionierskiego twórcę tego rodzaju wydawnictwa. Był to pierwszy wydany z dużym rozmachem atlas geograficzno-historyczny Polski z mapami uwzględniającymi informacje polityczne, chronologiczne, statystyczne, handlowe, językowe i wyznaniowe. Przy pracy korzystano m.in. z dzieł Conrada Malte Bruna, Stanisława Platera, Joachim Lelewela, Tomasza Ignacego Święckiego, Leonarda Chodźki i Claude Carlomana de Rulhière. Uszkodzenia i zabrudzenia oprawy, nieznaczne ślady zagięcia kilku pierwszych kart, drobne zabrudzenia. Stan map bardzo dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 1413