0. [Mapa świata] – „Orbis terrarum nova et accuratissima tabula”. N. Visscher I. 1658-1690 r.
[Mapa świata] – „Orbis terrarum nova et accuratissima tabula”. N. Visscher I. 1658-1690 r.
Miedzioryt kolorowany, złocenia; 46,5 x 55,5 (51,0 x 60,5)
Uznawana za jedną z najpiękniejszych mapa świata XVII-wiecznego. Przedstawia półkule: wschodnią i zachodnią (Ameryka Północna bez Alaski, Kalifornia ukazana jako wyspa) oraz regiony polarne (Polus Arcticus i Polus Antarcticus). Tłem dla dzieła kartografi cznego są sceny alegoryczne czterech żywiołów: ognia (porwanie Persefony), powietrza (pędzący w chmurach rydwan Zeusa), wody (Posejdon z orszakiem) oraz ziemi (Demeter zbierająca płody ziemi). Autorem mapy był wybitny holenderski kartograf i wydawca Nicolas Visscher (1618-1679), zwany Piscatorem. Mapa zamieszczana w atlasach Visschera od 1658 r., powstała w oparciu o mapę Joana Blaeu’a. Zasługą Visschera jest podniesienie dekoracyjności mapy poprzez wprowadzenie dużych, wielopostaciowych kompozycji przypominających dzieła malarskie, wypełniających bez reszty cały arkusz. Autorem scen mitologicznych jest holenderski malarz Nicolaes Berchem (1620-1683), współpracujący z Visscherem. Po konserwacji (drobne ubytki fachowo uzupełnione), stan dobry. Bardzo dekoracyjna mapa. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 937