0. [Europa] – „Europam ab Asia et Africa…”. P. Plancius. 1594 r.
[Europa] – „Europam ab Asia et Africa…”. P. Plancius. 1594 r.
Miedzioryt kolorowany; 39,5 x 55,5 (pl. 40,5 x 56,5)
Mapa Europy, wraz z północnym wybrzeżem Afryki i Azją Mniejszą oraz Grenlandią. W prawym górnym narożniku mapa wysp na Morzu Arktycznym „Nova Zemblae”, odkrywanych ówcześnie przez ekspedycje Willema Barentsa (1594-1597). Na morzach efektowne róże wiatrów, żaglowce, potwory morskie. Tytuł mapy oraz mapa Nowej Ziemi w ozdobnych, manierystycznych kartuszach. Mapa sygnowana wzdłuż górnego marginesu: „Baptista à Doetechum fecit” – autorami mapy są Baptista van Doetecum (1588-1611) oraz Petrus Plancius (1552-1622), holenderski kartograf, astronom i teolog, działający w Amsterdamie. Po konserwacji, przedarcia fachowo naprawione, na odwrocie ślady starej oprawy i ślady składania. Rzadkie i dekoracyjne.
Ilośc odsłon: 905