0. [Krym] – „Taurica Chersonesus. Nostra aetate Przecopsa et Gazara dicitur”. G. Mercator. I poł. XVII w.
[Krym] – „Taurica Chersonesus. Nostra aetate Przecopsa et Gazara dicitur”. G. Mercator. I poł. XVII w.
Miedzioryt kolorowany; 31,5 x 40,0 (pl. 46,0 x 55,5)
Jedna z najstarszych map Krymu, ukazująca także rozległe obszary dokoła Morza Czarnego, aż po Moskwę i Smoleńsk na północy, a także deltę Dunaju na zachodzie. Tytuł w manierystycznym kartuszu w prawym, górnym narożniku. Na Morzu Czarnym (przy dolnym marginesie) sygnatura: „Per Gerardum Mercatorem Cum Privilegio”. Mapa opracowana przez Gerarda Mercatora (1512-1594), jednego z najwybitniejszych kartografów XVI w., zamieszczana na początku XVII w. w różnych wersjach atlasów wydawanych w Amsterdamie przez J. Hondiusa. Na odwrocie strony 101-102 z tekstem w języku łacińskim, poświęconym Tauryce. Atlasowe składanie (wzmocnione na odwrocie), naderwania szerokich marginesów podklejone.
Ilośc odsłon: 910