0. [Pomorze Gdańskie i Prusy] – „Regnum Borussiae Gloriosis auspiciis Serenissimi et Potentissimi Prin. Friderici III...”. J. B. Homann. Ok. poł. XVIII w.
[Pomorze Gdańskie i Prusy] – „Regnum Borussiae Gloriosis auspiciis Serenissimi et Potentissimi Prin. Friderici III...”. J. B. Homann. Ok. poł. XVIII w.
Miedzioryt kolorowany; 49,5 x 58,5 (pl. 52,5 x 63,0)
Mapa Wybrzeża Bałtyckiego, obejmująca tereny od Łeby na zachodzie po Połągę na wschodzie, oraz Prus i Pomorza (po Toruń na południu). Uwagę zwracają ukazane fortyfikacje większych miast pruskich, m.in. Gdańska, Elbląga, Malborka, Lidzbarka Warmińskiego oraz po raz pierwszy zaznaczone drogi pocztowe. W centrum ryciny niezwykle dekoracyjny, rozbudowany kartusz z tytułem na draperii podtrzymywanej przez putta i postacie alegoryczne (m.in. Atenę i Famę), z herbami oraz mapą z zaznaczonymi posiadłościami Hohenzollernów. W medalionie portret władcy. Mapa wydana po raz pierwszy w Norymberdze w 1701 r. z okazji koronacji Fryderyka I Hohenzollerna na pierwszego króla Prus (jako Fryderyka III) przez Jana Baptystę Homanna (1664-1724), jednego z najwybitniejszych kartografów niemieckich. Po konserwacji, stan dobry.
Ilośc odsłon: 975