0. [Polska] – „Poloniae Amplissimi Regni Typus Geographicus” (z wizerunkiem Zygmunta III Wazy). G. de Jode. 1593
[Polska] – „Poloniae Amplissimi Regni Typus Geographicus” (z wizerunkiem Zygmunta III Wazy). G. de Jode. 1593 r.
Miedzioryt kolorowany; 38,0 x 49,5 (pl. 41,0 x 54,0)
Pod manierystyczną ramką kartusza tytułowego róża wiatrów na tle Bałtyku, w lewym dolnym rogu portret Zygmunta III Wazy i inskrypcja: „Sigusmun. III D.G. Rex Pol. Mold. XXXVII. prox, haeres Regis Suaed”. Mapa opracowana przez Gerarda de Jode (1509-1591), rytownika, kartografa i wydawcę, wielkiego konkurenta Orteliusa, opublikowana po raz pierwszy w 1576 r. z wizerunkiem Stefana Batorego (znane są zaledwie 2 egzemplarze na świecie – w Muzeum Książąt Czartoryskich i w Petersburgu). Dwa lata po śmierci Gerarda de Jode mapa została ponownie zamieszczona w drugim wydaniu atlasu „Speculum Orbis Terrarum”, opublikowanym także w Antwerpii w 1593 r. przez jego syna Cornelisa. Wtedy to portret ze starej mapy został usunięty i zastąpiony aktualnym wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy (panującego w latach 1587-1632). Mapy Gerarda de Jode ze względu na 2 tylko wydania atlasu (w przeciwieństwie np. do 40 wydań atlasów Orteliusa) należą do rzadkości antykwarycznych. Rozprasowane stare plisy papieru w miejscu pionowego złożenia arkusza. Po konserwacji, ubytki pap. uzupełnione (zwłaszcza w lewym dolnym rogu, z niewielką stratą dla treści mapy). Bardzo rzadkie!
Ilośc odsłon: 1216