0. „Rozbiór Polski”. Poznań
„Rozbiór Polski”. Poznań, b.r.; 59,5 x 44,0 cm.
Plakat sygnowany na kamieniu monogramem: „WS”; poniżej tytuł oraz nadruk: „Zakład Art. Lit. M. Putiatycki w Poznaniu”; „Nakład Tomasza Dołęgi Lewandowskiego redaktora w Poznaniu”. Kompozycja patriotyczna, zapewne z początku XX w. – tarcza z Orłem otoczona przez trzy kruki (państwa zaborcze), powyżej symbol męczeństwa (knut) w wieńcu laurowym. U stóp przełamanych kolumn siedzący stary wiarus, symbole nieudanej walki (złamany krzyż, kosa, armata) oraz kobieta i mężczyzna w strojach polskich. Ten typ kompozycji, nieco naiwnej, ale przesiąkniętej miłością Ojczyzny, pojawiał się m.in.
na wydawanych na początku XX w. pocztówkach (m.in. wg projektu Kajetana Saryusz Wolskiego). Po konserwacji, naddarcia fachowo podklejone.
Ilośc odsłon: 1157